79
Miejsca
Kategoria: Morze
Lokalizacja: Dahab, Egipt
Dahab to nadmorska miejscowość turystyczna na wybrzeżu Zatoki Akaba na półwyspie Synaj w Egipcie.
Ta niewielka miejscowość położona jest nad Riwierą Morza Czerwonego około 100 km na północ od centrum Szarm el-Szejk i stanowi atrakcję głównie dla amatorów nurkowania i snorkelingu ze względu na rafy koralowe, które znajdują się w tej okolicy.
Obszar miejscowości o nazwie Dahab się składa się z osad beduińskich na północ od centrum mniejszej Masbat i wysuniętej dalej na północ większej Asila oraz Maszraby na południu.
Dahab swą nazwę, która oznacza złoto zawdzięcza ciemnożółtawym plażom na południe od miasta lub prawdopodobnie odniesieniem do lokalizacji geograficznej gdzie złoto spłukiwane z gór pustyni może zebrać się na aluwialnej równinie zalewowej, na której wybudowano Dahab.
8km od Dahabu znajduje się Blue Hole, które jest jednym z najciekawszych miejsc do nurkowania na świecie. Jednak nurkowaniem tutaj powinni zajmować się tylko doświadczeni nurkowie.
Największą atrakcją jest przepłynięcie pod łukiem ale niestety dosyć niebezpieczną. Jaskinia słynie z licznych wypadków.
Popularne jest również nurkowanie w Kanionie głębokim ale bardzo wąskim wąwozie przecinającym rafę do głębokości 55 m oraz w Bells ciągu dzwonowatych zagłębień krasowych położonych nieopodal Blue Hole.
W Blue Hole organizowane są międzynarodowe zawody w nurkowaniu bez butli. Wśród miłośników ekstremalnego nurkowania uznawane są za najważniejszą imprezę tego typu na świecie. Śmiałkowie płyną podwodnym skalnym tunelem o długości 60 m.

Komentarze (0)

Brak komentarzy
powrót

Miejsce:
Kontynent:
Państwo:

Kim jestem?
Człowiekiem, który zaraził się pasją nurkowania kilka lat temu i od tamtej pory nie przestaje doskonalić swoich umiejętności, a im więcej nurkuję tym dokładniej wiem czego jeszcze nie wiem...